28 Hafta Gebelik

28 hafta gebelikte bedeninizde can bulan bebeğiniz tüm hızıyla büyümeye devam ediyor.

28 Hafta Gebelik
22 Kasım 2014 Cumartesi 00:56

28 hafta gebelikte bedeninizde can bulan bebeğiniz tüm hızıyla büyümeye devam ediyor. Bebeğinizin bu hafta itibari ile boy uzunluğu yaklaşık 40 cm, ağırlığı ise 1 kilo kadar olacaktır. Bebeğiniz bu hafta gözlerini kırpabiliyor ve hafif bir şekilde görebiliyor. Beyni inanılmaz şekilde gelişiyor, dış dünyaya merhaba dediğinde hazır olabilmesi için yağ üretimi artıyor.

Bebeğiniz doğum anı için hazırlık yapmakta ve git gide doğum pozisyonu alıyor. Emme, öksürük ve hıçkırık gibi eylemleri gerçekleştirmeye bu hafta başlamış durumda.

28 haftalık gebelikte anne, bu hafta ile beraber gebeliğinizin üçüncü aylık dönemine zor da olsa ulaştınız. Bebeğiniz kendi için en uygun pozisyonu almaya çalışmakta, bu durumda siz de yorgunluk, enerji kaybı ve ağrı yaşıyorsunuz. Bu hafta itibari ile doktor kontrollerinizi arttırmalısınız. En az 15 günde 1 defa doktor kontrolünden geçmeniz bu haftalar yararınıza olacaktır. Her kontrolünüzde doktorunuz risk faktörlerini araştıracak ve oluşabilecek riskler için önlem amacı ile ilave testler yapacaktır. Glikoz testinizin değeri yüksek sınırlarda çıkmış ise glikoz toleransı testi sizin için uygun görülecektir.

28 hafta gebeliğe ulaşmanız ile beraber karnınız eskisinden daha büyük ve hareketlerinizde kısıtlama yaşıyor olabilirsiniz. Eğer normal kilo standartlarda gebeliğe başlamışsanız bu ana kadar almanız gereken kilo 8 - 9 kilo civarındadır.

Belirtiler:

Bebeğinizi kucağınıza almanıza 2 ay kadar bir süre kaldı. Fakat bu iki aylık süre sizin  çok sıkıntılı anlar yaşamanıza neden olabilir. Bu haftalarda bir takım ağrı ve acı hissi yaşamanız muhtemel olasılıklardandır.

Yorgunluk Hissi: Vücudunuza binen fazla yük enerjinizin düşmesine yol açabilir ve muhtemelen yorgunluk hissedebilirsiniz. Üstelik gebeliğiniz sıcak havalarda gerçekleşiyorsa yorgunluk hissiniz daha ağır basabilir. Yorgunluğunuzu en aza indirmek için düzenli bir uyku sizin için şart. Eğer kaliteli bir şekilde uyumamışsanız bütün gününüzü halsiz ve yorgun geçebilir. Kaliteli uyku için uyumadan önce duş almak, masaj yapmak ve bacak aranıza yastık koyarak yatmak daha güzel uyumanıza yardımcı olacaktır. Yorgunluğunuzu hafifletmek ve enerji depolamak için fırsat buldukça dinlenmelisiniz. Gebelik oldukça meşakkatli ve uzun bir dönemdir ve eş desteği bu dönem için çok önemlidir. Eşinizden gelecek ufak yardımlar ile daha rahat bir gebelik dönemi geçirebilirsiniz.

Nefes problemleri: Nefes kesilmesi ile gebeliğin ilk dönemlerinde tanışmıştınız. 28 haftalık gebelik ile beraber büyüyen rahminiz diyaframa baskı yapıyor ve nefesinizi kesiyor olacaktır. Fakat endişelenmeye gerek yok bu haftalarda gayet normal bir gebelik belirtisidir. Rahatlayabilmek için dik bir pozisyon alarak oturmaya çalışın.

Sırt Ağrıları: 28 hafta gebelik dönemine ulaştınız ve yaklaşık 8 kilo kadar kilo artışı yaşadınız. Vücudunuza binen fazlalık sırtınızda baskıya neden oluyor ve sırt ağrıları yaşıyorsunuz. Bunun haricinde gebelik dolayısı ile değişen hormonlarınız da sırtınızda ağrıların oluşmasında etkili rol oynuyor olacaktır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×