Bugün 28 Nisan 2015 Salı
 • İstanbul14 °C
 • Ankara4 °C
 • İzmir9 °C
 • Erzurum1 °C
 • Konya5 °C
 • IMKB
  80.549
  %0.65
 • Altın
  103,765
  %0.88
 • Dolar
  2,6915
  %-0.88
 • Euro
  2,9235
  %-0.92
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ağaç kesme makinası
04 Eylül 2012 Salı 17:59

Ağaç kesme makinası

döneminin yaklaşması ile birlikte ağaç kesme makinası satışlarında artış gözlenleniyor.

Her yıl şubat ayının sonları geldiğinde, cemrelerin bir bir havaya, toprağa, suya düşerek baharı müjdelemeye başladığı şu günlerde bilhassa dağ köylülerinde hummalı bir çalışmadır başlar.

ağaç kesmek isteyen hemen herkezin ağaç kesme makinası ihtiyacı vardır.

Bizim dağ köylerindeki arazilerimizin içinden akmakta olan çayların, derelerin kenarlarına hem tarlayı bahçeyi sellerden, taşkınlardan korumak, hem de gerek evde yakacak ve yapacak olarak kullanmak veya ek gelir sağlamak için kerestelerini kesip satmak amacı ile selvi, kavak, karakavak ve söğüt gibi uzun ömürlü ve verimli ağaçlar dikeriz.

Bunun bir benzeri de Konyamız’da vardı eskiden, şimdi pek rağbet edilmiyor ama Konya’nın sel taşkınları için tarlayı korumaya yönelik selin aktığı yörelerde genelde iğde ağacı çok dikilirdi. Bu iğde ağaçları hem çabuk yetişen, hem fazla bir emek istemeyen, aynı zamanda kışın odun yakacağı için kullanılan ağaçlar olduğu için çok tercih edilirdi. Ama günümüz insanı artık sellerden, taşkınlardan çimento ve demirden yapılan betonarme yapay önlemler ile korunmasını sürdürmektedir.

Şimdi esas yazımızın özüne dönersek, en ucuz agaç kesme makinası nerede satılır ondan bahsedeceğim.

Bahçe ve tarla başlarında, suyun aktığı yerlerde özel olarak dikilen bu söğüt ve karakavaklar havaların ısınması ile yani Mart ayının 15’inden itibaren kesilmeye başlanır. Bu söğüt ve karakavaklar daima tepeden kesilerek, yani ağacın 2-2.5 metre kadar ortasından kesilerek tabanın kalınlaşıp daima verim sağlaması ile asırlarca denecek kadar verim sağlar. Her 8-10 yılda bir tepesindeki ağaç şeklini almış olan dallar kesilerek ya satışa sunulur ya da ev ve inşaat yapımında kullanılır.

Söğüt ağaçları da aynı yöntemle kesilir ama onun kerestesi binada pek kullanılmaz, o sadece son yıllarda meyve ve sebze sandığı yapımında rağbet görür oldu. Bir de yakacak olarak kullanılmaktadır. Başka bir sanayi dalında kullanılıyor mu bilmiyorum. Selvi, kavak ise uzun yıllarda meydana gelir ve bir kerede dipten kesim yapılarak onun kullanma yeri daha farklı ve kerestesi daha kıymetlidir. Kerestesi güzel kurutulduktan sonra genelde inşaatın beton kalıbında, hatta evde kapı pencere olarak dahi kullanılmaktadır. Köylüler bunları niçin böyle erken Mart ayında kesim yaparlar? Hem ellerindeki davar sürülerinin o kavak ve söğüt ağaçlarının çiğirdik denen uçlarını taze taze yemeleri için hem de baharda güzden ekilmiş ekinlere ve sebze ekilecek tarlalara daha fazla zarar vermemek için erkenden tarlayı, bahçeyi bu gibi gölgeliklerden ve çiğnenmekten kurtarırlar.

Bunların dalları kesilip satılarak veya odun olup yakılarak evlere fayda sağladığı gibi o yıl kesimden sonra söğütlerin kesilen yerlerden tekrar yeşermesi ile oluşan genç dalları (bunlara yörede ŞİF denir) köylere baharla gelen, ya köy sığırlarını yayarak ya da başka sebeplerle köyden nemalanan elleri mahir göçerler kadın ve erkekleri sepet, üzüm küfesi, ekmek selesi, çamaşır selesi gibi çeşitli köylülerin kullandığı el işi aletler yapıp satarlar. Hem onlar rızıklanırlar hem de köylünün bu işe yaramaz ince dallarını değerlendirirler.

Bu bahar ayları gelirken köyüler kışın rehavetinden dolayı biraz yorgun hissederler kendilerini, onun için baharın gelmesi ile hızlanan çalışma dönemine bahar geldi kuduz ayları başladı diye de espri yaparlar. Bundan başka daha bahçeleri temizlenen meyve ağaçlarını budama, bağ çıbıklarını budama, ağaçlara aşılama yapmanın yanında ayrıca sebze yerlerini sürüp hazırlama, bağları belleme, baharlık ekin ekme gibi birçok işin kendini göstermesi bir köy evinde 5 yaşındaki bir çocuktan medet umar hale getirir vatandaşları.

Şimdi Mart 10’undan sonra eğer havalar yağışsız olursa bağ budama, ağaç budama, yeni fidan dikme mutlaka yapılmalıdır.

ağaç kesme makinası sipariş

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Editörün Seçtiği Haberler
 • Annelere 1300 TL'lik Destek Yasalaştı
 • İhalede İkinci Erteleme
 • Erdoğan'dan Sert Yavru Vatan Tepkisi
 • Yeni Hali Şaşırttı
 • Nepal'de Ölü Sayısı Artıyor
GündemdekilerAvrupa BirliğiFilistinİsrail
SiyasetRecep Tayyip ErdoğanMuharrem İnceAhmet Davutoğlu
EkonomiDövizEnflasyonBorsa
SporGalatasaraySpor Toto Süper LigFenerbahçe
Sponsor BağlantılarFitness EgzersizleriZinde Yemek TarifleriRutubete SonFırın YemekleriFaydalar
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Son Haberler | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : info@sonhaberler.com / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA