Nahda yeni hükümete güven oyu vermeyecek

Nahda Hareketi lideri Gannuşi, yeni bir hükümet ve kişi için Habib es-Sıyd'a güven oyu vermeyeceklerini söyledi

Nahda yeni hükümete güven oyu vermeyecek
30 Temmuz 2016 Cumartesi 16:55

Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi, bugün hükümet için yapılacak güven oylamasında Başbakan Habib es-Sıyd'ı desteklemeyeceklerini açıkladı.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Gannuşi, "Nahda Hareketi İcra Komitesi ve Meclis Grubu dün toplandı. Cumhurbaşkanının başlatmış olduğu girişimin önünü açmak ve yeni bir hükümet oluşturmak için karar verildi." dedi.

Güven oylamasında Sıyd hükümetine destek vermeyeceklerini söyleyen Gannuşi şu ifadeleri kullandı:

"Yeni bir hükümet ve kişi için Habib es-Sıyd'a güven oylamasında evet demeyeceğiz. Gelecek hafta görüşmeleri başlayacak olan yeni hükümet ve siyasi alternatif için çaba gösteriyoruz."
- "Oylamanın aleyhime sonuçlanacağını biliyorum"

Öte yandan Meclis Genel Kurulunda konuşma yapan Başbakan Sıyd, güven oylamasının aleyhine sonuçlanacağı ihtimalini dile getirdi.

Sıyd, makamında kalma çabası bulunmadığını vurgulayarak, "Meclise güvenoyu almak için gelmedim. Biliyorum oylama aleyhime sonuçlanacak." ifadelerini kullandı.

Başbakan Sıyd liderliğindeki hükümet, görevine Şubat 2015'te başladı, bir yıl sonra da kabine değişikliğine gidildi. Kabine değişikliğinin ardından Sıyd başkanlığındaki yeni hükümet görevine devam etmişti.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi, haziran ayı başlarında Sıyd hükümetinin miadını doldurduğunu dile getirerek, Tunus'ta Ulusal Birlik Hükümeti kurulması yönünde bir girişim başlatmıştı. Siyasi kaynaklar da cumhurbaşkanının istifasını istediği Başbakan Sıyd'ın hükümet değişiminin meclis tarafından yürütülmesi gerektiği görüşünde ısrar ettiğini belirtmişti.

Başbakan Sıyd, 20 Temmuz'daki açıklamasında, ülkedeki bazı parti ve tarafların istifa etmesi için baskı yaptığını belirterek, kendisinin meclisten hükümeti için güvenoyu tazelenmesi talebinde bulunmayı seçtiğini söylemişti.

Meclis Başkanı Muhammed Nasır da 22 Temmuz'da düzenlediği basın toplantısında Tunus Anayasası'nın 98'inci maddesi uyarınca hükümetin güvenoyu tazeleme talebinin meclisteki birimler tarafından değerlendirilerek kabul edildiğini açıklamış, güven oylamasının genel kurulda 30 Temmuz'da yapılacağını duyurmuştu.

Tunus'ta koalisyon ortağı Afak Tunus Partisi meclisteki grubuna, güven oylamasında Sıyd hükümetine destek vermemeleri ve aleyhte oy kullanmaları çağrısı yapmıştı.

Sıyd hükümetinin güven tazelemesi için meclisteki 217 milletvekilinden 109'unun oyunu alması gerekiyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×