İngiltere, Mugabe'nin elçisini kabul etmedi iddiası

İngiltere'nin, yeni Zimbabwe büyükelçisini kabul etmediği iddia edildi

İngiltere, Mugabe'nin elçisini kabul etmedi iddiası
07 Nisan 2016 Perşembe 17:27

İngiltere’nin, Zimbabwe'nin Londra Büyükelçisi olarak atadığı yeni diplomatı kabul etmediği öne sürüldü.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre Zimbabwe Devlet Başkanı Robert Mugabe’nin ülkesinin Londra Büyükelçisi olarak seçtiği Ray Ndhlukula, İngiltere tarafından geri çevrildi.

Halen Mugabe yönetiminde üst düzey bir görevde bulunan Nadhlukula’nın, Zimbabwe’de uygulanan toprak müsaderesi programından yararlanarak beyazlara ait 3 çiftliğe el koymasından dolayı geri çevrildiği iddia edildi.

Zimbabwe, 2000 yılından bu yana ülkedeki beyaz nüfusa ait çiftliklere el konularak, çiftliklerin siyahlara dağıtılmasını öngören bir toprak reformu programı uyguluyor. Reformun başını çeken Devlet Başkanı Mugabe de bu uygulama dolayısıyla başta İngiltere olmak üzere bazı Batılı ülkelerin eleştirilerine hedef oluyor.

Eski bir İngiliz kolonisi olan ülke, bağımsızlığını hukuki olarak 1980'de kazanmıştı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise, iddialar hakkında yorum yapmayacağını bildirdi.

Diplomatik ilişkileri düzenleyen Viyana Sözleşmesi’ne göre ülkelerin kendilerine gönderilen diplomatlara yetki vermeme hakkı mevcut.

Sözleşmenin 4. maddesinde “Gönderen devlet kabul eden devletten bu devlete misyon şefi olarak göndermek istediği şahıs için muvafakat almak zorunluluğundadır. Kabul eden devlet, muvafakatın reddi halinde gönderen devlete sebep göstermek zorunluluğunda değildir” ifadeleri yer alıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×