Etiyopya'da kutlama yeri kan gölüne döndü

Etiyopya'da kutlama yapan Oromo sakinleri, hükümet aleyhindeki sloganları sonrası polisle çatıştı. Bölgede yüzlerce ölü olduğu belirtiliyor

Etiyopya'da kutlama yeri kan gölüne döndü
02 Ekim 2016 Pazar 19:11

Sonhaberler / Haber Merkezi

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'ya 40 km mesafedeki Dberzit kentinde toplanan binlerce Oromo etnik grubuna bağlı kişi, "Ireecha" olarak bilinen şükran bayramı dolayısıyla Horal Gölü'nde düzenlenen etkinliğe katıldı. Etkinliğe katılan Oromolar hükümet karşıtı sloganlar attı. Sloganlardan sonra kalabalık ile polis arasında çatışma çıktı. Polis kalabalığın üzerine ateş açtı. Çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Olay yerinden bildiren bazı aktivistlere göre en az 200 kişinin öldüğünü belirtiyor. 

Etiyopya'da güvenlik güçlerinin, milli bayram kutlamalarında hükümet karşıtı sloganlar atan Oromo kabilesi üyelerine müdahalesinde ilk belirlemelere göre 52 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
Başkent Addis Ababa'ya 45 kilometre uzaklıktaki Dberzit kentindeki Hora Gölünün 5 kilometre yakınında, Oromo kabilesinin düzenlediği milli bayram kutlamasında hükümet karşıtı sloganların atılması üzerine polis göstericilere müdahale etti.

Sayıları yüz binleri aşan kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanan güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çıkan arbede sonucu izdiham yaşandığı, çatışmalardan kaçan binlerce göstericinin göle atladığı ifade edildi.

Hükümet kaynakları, izdiham nedeniyle ilk belirlemelere göre 52 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Etiyopya hükümetinin geçen yıl başlattığı Oromo eyaletindeki tarım arazilerini kamulaştırarak başkent Addis Ababa'nın sınırlarını genişletme çalışması sonucu, Oromo'da Aralık 2015'ten Ağustos 2016'ya kadar hükümet karşıtı protestolar düzenlenmişti.

Resmi verilere göre, bu protestolarda yaklaşık 200 kişinin hayatını kaybettiği ifade edilirken, uluslararası insan hakları kuruluşları bu sayının çok daha fazla olduğunu iddia ediyor.

Oromo eyaletinde nüfus etnik Oromolar'dan oluşuyor. Etiyopya'nın 90 milyonluk nüfusunun yaklaşık 35 milyonunu Oromolar oluşturuyor.


Etiketler; #etiyopya #Oromo

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×