Erdoğan, Gana'da konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gana'nın başkenti Akra'da düzenlenen Türkiye-Gana İş Forumu'nda konuştu. Erdoğan, hedeflerinin Afrika'nın tüm ülkelerinde büyükelçilik açmak olduğunu söyledi.

Erdoğan, Gana'da konuştu
01 Mart 2016 Salı 19:09

Son Haberler Logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gana'nın başkenti Akra'da düzenlenen Türkiye-Gana İş Forumu'nda konuşuyor. Erdoğan, hedeflerinin Afrika'nın tüm ülkelerinde büyükelçilik açmak olduğunu söyledi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Tüm dünyayı ilgilendiren ortak meselelerde birkaç küresel aktörün tek başlarına belirleyici oldukları dönem artık geride kaldı" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına "Türk ve Ganalı iş adamlarıyla bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyduğumu özellikle ifade ediyorum" diyerek başladı.

Gana'nın bağımsızlığını kazandığı 1957'den beri uluslararası alandaki saygınlığını ve etkinliğini her geçen gün pekiştirdiğini belirten Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde de önemli görevler üstlenen Kofi Annan gibi mümtaz devlet adamları yetiştiren Gana'nın uluslararası barışa katkılarının takdirle izlendiğini kaydetti.

Erdoğan, siyasi, kültürel ve sosyal alandaki ilişkileri geliştirme iradesinin tam manasıyla hayata geçirebilmesi için öncelikle ekonomik bağların güçlü bir şekilde tesis edilmesi gerektiğine işaret etti.

Dünya ekonomisinin zorlu ve hassas bir dönemden geçtiğini dile getiren Erdoğan, "Küresel krizlere kalkan olabilecek platformlara ve kuruluşlara bu olumsuz süreçte her zamankinden daha fazla görev düşüyor. Tüm dünyayı ilgilendiren ortak meselelerde birkaç küresel aktörün tek başlarına belirleyici oldukları dönem artık geride kaldı" dedi.

"SON KÜRESEL KRİZ BUNU AÇIKÇA ORTAYA KOYUYOR"

Erdoğan, mevcut krizin üstesinden gelmeye yönelik çalışmalarda krizlere sebep olmayan ülkelerin, hiç değilse değişim kaynağı olan ülkeler kadar söz haklarının bulunması gerektiğinin altını çizdi.

Ülkelerin seslerini eşit şekilde duyuramadıkları bir sistemin tıkanmaya mahkum olduğunun artık herkesçe bilindiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Refahın ve zenginliğin uluslararası alanda adaletli bir şekilde paylaşılmadığı, dünyanın kuzeyiyle güneyi arasındaki dengesizliğin azaltılmadığı bir ekonomik sistemin sürdürülebilir olma şansı yoktur. Son küresel kriz bunu açık bir şekilde ortaya koyuyor. İmkan bulduğumuz her yerde insanlığın vicdanı, dost ve kardeş toplumların sesi olmayı sürdüreceğiz."

Forumun bitiminde Gana Ticaret ve Sanayi Odası ile DEİK arasında "Türkiye-Gana İş Konseyi Mutabakat Zaptı" imzalandı.

 

GANA'DA MİLLET CAMİİ'NE YER TAHSİSİ

Türk ve Ganalı iş adamlarına seslenen Erdoğan, enerjiden tarıma, ulaştırmadan madenciliğe kadar ilişkilerin her alanda üst seviye taşımak için el ele verilmesini beklediğini, Gana-Türkiye İş Forumunun bu bakımdan ticari ilişkilerde bir milat teşkil etmesini temenni ettiğini söyledi.

Erdoğan, "Sayın Başkan, sizler burada bir güzel adım daha attınız. O da Gana'da yaşayan Müslümanlar için attığı bu adım Millet Camii'nin yapımına yönelik tahsis ettikleri yer, bir-iki ay içerisinde Diyanet İşleri Başkanlığı Vakfımız ve bunun yanında yine bir STK'mız birlikte bunu yaptılar. Öyle zannediyorum ki 2-3 ay içerisinde burası da bitecektir. Bu, tahsisleri sebebiyle kendilerine şahsım ve milletim adına çok teşekkür ediyorum. Yaşasın Türkiye-Gana işbirliği diyorum" değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×