Türkiye ile AB mülteciler konusunda anlaştı

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye ve AB arasında anlaşmaya varıldığını duyurdu

Türkiye ile AB mülteciler konusunda anlaştı
18 Mart 2016 Cuma 18:00

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye ve AB arasında anlaşmaya sağladığını açıkladı. 

Belçika'nın başkenti Brüksel'de devam eden AB-Türkiye Zirvesi'nde varılan anlaşmayla ilgili daha önce bazı bilgiler dışarı sızmıştı. Buna göre, Türkiye sığınmacıları 2-3 gün içinde, ya da en geç 4 Nisan'a kadar geri almaya başlayacak.

ANLAŞMA NELERİ KAPSIYOR ?

AB kaynaklarına göre üzerinde uzlaşıya varılan konular şunlar: 33 nolu başlık haziranda müzakereye açılacak. Türkiye'nin projelerine bir hafta içinde finansman sağlanacak. Türkiye sığınmacıları 2-3 günde geri almaya başlayacak. Vize serbestisi için kriterler nisan sonuna kadar tamamlanacak.

33 NO'LU BAŞLIK AÇILIYOR

AB ve Türkiye arasında işbirliğinin güçlendirilmesi ve sığınmacı krizinin çözümü için yürütülen görüşmelerde, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde bir faslın açılmasını da içeren yeni bir teklif hazırlandı.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Brüksel'deki AB Zirvesi kapsamında Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla yaptığı görüşmenin ardından yeni bir teklif hazırlayarak, 28 AB üyesi ülkenin liderlerinin onayına sundu.

Bir AB yetkilisinden edinilen bilgiye göre, üyelik müzakerelerinin yeniden canlandırılması amacıyla "Mali ve Bütçesel Hükümler" başlıklı 33 nolu fasıl, 30 Haziran'da sona erecek Hollanda'nın AB dönem başkanlığı sırasında açılacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×