Paris'te ilk sığınmacı kampı açılıyor

Paris'teki ilk sığınmacı kampı ekim ortasında açılacak, 800 kişiyi ağırlayacak kamp yalnızca erkek sığınmacılara hizmet verecek.

Paris'te ilk sığınmacı kampı açılıyor
06 Eylül 2016 Salı 15:37

Fransa'nın başkenti Paris'teki ilk sığınmacı kampının ekim ortasında açılacağı bildirildi.
Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, düzenlediği basın toplantısında, eylül ayında açılacağı duyurulan kampın açılışının ekim ortasına ertelendiğini belirterek kampın şehrin kuzeyindeki Chapelle bölgesi civarında demiryolu işletmelerine ait eski bir binada kurulacağını söyledi.
Sadece erkek sığınmacıların kalacağı kamp 800 kişilik kapasiteye sahip bulunuyor. Kadın sığınmacılar için düşünülen kampın yine ekim ayında ama şehrin güney kısmında açılması planlanıyor.

Fransa'ya gelen sığınmacılar, son 1 yıldır özellikle Paris'in kuzeyinde, köprü altı ya da tren garı etrafında kendi kurdukları derme çatma kamplarda kalıyordu. Devletin herhangi bir yardımda bulunmadığı kamplar, polis tarafından sık sık tahliye ediliyor. Ancak sığınmacılar başka bir muhitte yeniden benzer derme çatma yapılar oluşturuyordu.

Paris yönetiminin sığınmacılar konusundaki tavrı, özellikle insan hakları derneklerinin tepkisini çekiyor ve acilen sığınmacı sorununa çözüm bulunması isteniyordu.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×