Papa Paul'ün bir kadınla ilişkisi ortaya çıktı

Papa II. Jean Paul'un bir kadına yazdığı mektuplar bulundu. Mektuplar, Papa'nın kardinal iken Tymieniecka ile samimi yazışmalarını ortaya koyuyor. Mektupların yer aldığı Polonya Ulusal Kütüphanesi'nde ikiliyi bir arada gösteren fotoğraflar da bulundu

Papa Paul'ün bir kadınla ilişkisi ortaya çıktı
15 Şubat 2016 Pazartesi 12:17

Katolik aleminin 2005'te yaşamını yitiren lideri Papa II. Jean Paul'un, 30 yıl boyunca evli bir kadınla yazıştığını gösteren yüzlerce mektup ve fotoğraf ortaya çıktı.

BBC'nin haberine göre, Papa II. Jean Paul'un Polonya asıllı ABD vatandaşı filozof Anna-Teresa Tymieniecka ile yazışmaları, Polonya'daki Ulusal Kütüphane'de bulundu.

Tymieniecka'nın ölümünden birkaç yıl önce, 2008'de Ulusal Kütüphane'ye bağışladığı kişisel arşivinde yer alan mektuplar, ikili arasındaki ilişkinin 1973'te başladığını gösteriyor.

Tymieniecka'nın, o zamanlar Krakow başpiskoposu olarak görev yapan ve gerçek adı Karol Wojtya olan Papa II. Jean Paul ile yazdığı bir kitap dolayısıyla temasa geçtiği sanılıyor.

Mektuplar, 1973'te 50 yaşında olan Tymieniecka'nın, Kardinal Wojtya'yı ziyaret etmek için ABD'den Polonya'ya geldiğine ve ikilinin ziyaretten kısa bir süre sonra mektuplaşmaya başladıklarına işaret ediyor.

Tymieniecka ve Wojtya arasındaki ilk mektuplar, resmi bir dille yazılmış. Sonraki mektuplarda ise ikili arasındaki ilişkinin ilerlemesiyle, çok daha samimi bir dil sergilendiği görülüyor.

Wojtya'nın eseri üzerinde çalışmaya karar veren ikilinin, birçok kez bir araya geldiği biliniyor. Bu görüşmelerden bazılarına Wojtya'nın sekreterinin de katıldığı, diğerlerinde ise Tymieniecka ve Wojtya'nın yalnız olduğu sanılıyor.

Arşivde mektupların yanı sıra ikilinin bir arada olduğu fotoğraflar da bulundu.

Fotoğrafların, Wojtka'nın Tymieniecka'yı davet ettiği yürüyüşler, kayak seyahatleri ve kamp yolculuğu sırasında çekildiği sanılıyor. Fotoğraflar arasında Tymieniecka'yu papa seçildikten sonra II. Jean Paul adını alan Wojtka'yı Vatikan'da ziyaret ederken gösteren kareler de bulunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×