Norveç'te 2 hamile kadında Zika virüsüne rastlandı

ilk olarak Güney Amerika'da ortaya çıkan Zika virüsü Avrupa'da da yayılmaya başladı. Norveç'te iki hamile kadında Zika virüsü tespit edildi

Norveç'te 2 hamile kadında Zika virüsüne rastlandı
10 Mart 2016 Perşembe 17:01

Norveç'te iki hamile kadında Zika virüsü tespit edildi.

Norveç devlet televizyonu SVT, Zika virüsünün yaygın olduğu ülkelerden dönen hamile kadınların gözlem altında tutulduğu ve tedavi edildiğini duyurdu.

Diğer yandan İsveç Halk Sağlık Kurumundan yapılan açıklamada, ülkede 237 kişinin Zika virüsü testi yaptırdığı ve 3 kişide Zika virüsüne rastlandığı belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü, (DSÖ), 23 ülkede görülen Zika virüsünün özellikle Güney Amerika’da yayılmaya devam ettiğini açıklanmıştı.

Mayıs 2015'te Brezilya'da patlak veren salgın, sivrisinekler yoluyla neredeyse tüm Amerika kıtasına yayıldı. İlk kez 1947 yılında Uganda'nın Zika ormanlarındaki maymunlarda görülen virüs, Aedes türü sivrisineklerce insanlara bulaştırılıyor.

Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.

Özellikle hamile kadınları tehdit eden virüsün Brezilya'da yenidoğan bebeklerde hızla artan mikrosefali (küçük kafa) vakalarıyla bağlantılı olduğu sanılıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×