Litvanya'dan Rusya'ya Suriye tepkisi

Rusya’nın Ukrayna ve Suriye’de açık askeri saldırganlık içinde oludğunu belirten Litvanya Cumhurbaşkanı Grybauskaite, "Bu Soğuk Savaş değil sıcak bir savaştır” dedi

Litvanya'dan Rusya'ya Suriye tepkisi
13 Şubat 2016 Cumartesi 19:40

Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, “Rusya’nın Ukrayna ve Suriye’de açık askeri saldırganlığını görüyoruz. Bu Soğuk Savaş değil sıcak bir savaştır” dedi.

Grybauskaite, 52. Münih Güvenlik Konferansında katıldığı panelde Rusya’yı sert şekilde eleştirerek Avrupa’daki güvenlik sorunun kaynağının Moskova yönetimi olduğunu vurguladı.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev’in konferansta sarf ettiği, “Bizler yeni bir Soğuk Savaş dönemine doğru yuvarlanıyoruz” sözüne atıfta bulunan Grybauskaite, “Bizler Soğuk Savaş değil sıcak savaşla karşılaşıyoruz. Çünkü Rusya’nın Ukrayna ve Suriye’de açık askeri saldırganlığını görüyoruz. Bu, Soğuk Savaş değil sıcak bir savaştır” ifadelerini kullandı.

Grybauskaite, “Dünya ve Avrupa’yı öngörülemeyen ve çok agresif politika yürütmekle suçlayamazsınız. Buna kimse inanmaz. Biz hala Rusya ile birbirimizi anlamıyoruz. Farklı dünyalarda yaşadığımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Litvanya Cumhurbaşkanı Grybauskaite, "Uluslararası hukukun ihlaline beraber tepki verilmeli. Rusya’nın Ukrayna ve Suriye’deki davranışlarına göz yumduğumuz takdirde Avrupa’nın güvenliğini riske atmış oluruz” uyarısında bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×