İngiltere'de ikinci şok: Başbakandan istifa kararı

İngiltere'deki referandumu kaybetmesinden sonra açıklama yapan Başbakan David Cameron, istifa kararı aldığını söyledi.

İngiltere'de ikinci şok: Başbakandan istifa kararı
24 Haziran 2016 Cuma 10:25

İngiltere'de dün yapılan referandumdan AB'den ayrılma kararının çıkmasından sonra yaşanan şok, bugün Başbakan David Cameron'un istifa kararıyla devam etti. David Cameron, çıkan kararın çok ciddi olduğunu, ortaya çıkan yeni sürecin yeni bir başbakan tarafından yürütülmesi gerektiğini söyledi. Cameron, istifa kararını üç ay sonra yürürlüğe sokacağını ifade etti. 

İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesinde dün düzenlenen referandumdaAB'den ayrılma kararının çıkmasının ardından ekimdeki parti kongresinde görevi bırakmak istediğini açıkladı.
Başbakanlık ofisi önünde referandum sonuçlarına ilişkin açıklama yapan Cameron, "İngiliz halkı AB’den çıkma kararı verdi ve bu karara saygı gösterilmeli." dedi.

Referandumda ülkesinin AB'de kalması için kampanya yürüttüğünü hatırlatan Cameron, "Ama İngiliz halkı başka bir yol izlemek için çok açık bir karar aldı. Ülkeyi bu yola sokacak yeni bir liderliğe ihtiyaç var." ifadelerini kullandı.

İngiltere'nin istikrarını sağlamak için gelecek haftalarda ve aylarda elinden geleni yapacağını belirten Cameron, "Ama ülkeyi sonraki hedefine taşıyacak kaptan olarak kalmaya çalışmayı doğru bulmuyorum. Bu, kolay aldığım bir karar değil. Bir istikrar döneminin, sonrasında ise yeni bir liderliğin gerekli olduğunu düşünüyorum. Bugün kesin bir takvim vermeye gerek yok ancak bence ekim ayındaki Muhafazakar Parti kongresinde yeni bir başbakana sahip olmayı hedeflemeliyiz." şeklinde konuştu.

Birleşik Krallık'ta dün yapılan referandumda halkın yüzde 52'si AB'den çıkılması, yüzde 48'i AB'de kalınması yönünde oy verdi.


Etiketler; #david cameron

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×