Hitler'in kitabı Kavgam Almanya'da çok satanlar listesinde

Adolf Hitler’in otobiyografisini ve fikirlerini kale aldığı “Kavgam” kitabı, Almanya'da şimdiye kadar 24 bin adet satıldı.

Hitler'in kitabı Kavgam Almanya'da çok satanlar listesinde
28 Şubat 2016 Pazar 09:23

Irkçılığın ve yabancı düşmanlığının her geçen gün arttığı Almanya'da Hitler'e ilgi de artıyor. Hitler'in Kavgam isimli kitabı ülkede en çok satan kitaplar listesinin ilk sıralarında yer alıyor.

Münih merkezli Çağdaş Tarih Enstitüsü (IfZ) tarafından, tarihçilerin bilimsel açıklamaları ve eleştirileri dahil edilerek hazırlanan Adolf Hitler'in otobiyografisini ve fikirlerini kaleme aldığı "Kavgam" kitabının Almanya'da çok satanlar listesinde yer aldığı bildirildi.

IfZ'den yapılan açıklamada, kitabın piyasaya çıktığı Ocak ayından bu yana yaklaşık 24 bin adet satıldığı belirtildi.

Kitabın ilk etapta tarih ve siyaset ile ilgilenenler tarafından satın alındığı ifade edilen açıklamada, kitaba olan talebin sürdüğü ve şimdi 3. baskısının piyasaya sürüleceği kaydedildi.

Açıklamada, kitaba Neonazilerin ilgi gösterdiği yönünde ise herhangi bir ipucunun bulunmadığı bildirildi.

Hitler’in 1924-1926 yılları arasında kaleme aldığı "Kavgam" ilk baskısı Temmuz 1925'te yapılmış, kitap 1944 yılına kadar 12 milyondan fazla basılmıştı. İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından kitabın telif haklarına sahip olan Bavyera eyaleti, Nazi propagandası ve Yahudi karşıtlığı içermesi nedeniyle kitabın yeniden basılmasını engellemişti. Eyaletin kitap üzerindeki telif hakkının süresi 31 Aralık 2015’te doldu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×