Brüksel'de 6 saatlik 'mülteci-üyelik' pazarlığı

Brüksel'de bugün yapılacak Türkiye-AB zirvesi öncesi Davutoğlu, Merkel ve Rutte arasında 6 saatlik bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşmede, mülteciler ve Türkiye'nin üyeliği masaya yatırıldı

Brüksel'de 6 saatlik 'mülteci-üyelik' pazarlığı
07 Mart 2016 Pazartesi 13:14

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Brüksel'de bugün yapılan Türkiye-Avrupa Birliği zirvesinde Türkiye'nin AB üyelik sürecinin ele alınacağını belirtirken, zirvenin bir "dönüm noktası" olmasını umut ettiğini söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Zirvesi'ne katılmak için geldiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de Almanya Başbakanı Angela Merkel ve AB Dönem Başkanlığını yürüten Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile üçlü bir görüşme gerçekleştirdi.

Türkiye'nin AB Nezdindeki Daimi Temsilciliği'nde, Davutoğlu, Merkel ve Rutte baş başa görüştü. Üç lider daha sonra heyetlerarası görüşmeye başkanlık etti.

Türkiye'nin AB Daimi Temsilciliği ilk kez AB dönem başkanı ve başbakanların katıldığı görüşmeye ev sahipliği yaptı.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmeler 5 saat 45 dakika sürdü.

 Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, bugün yapılacak Türkiye-AB zirvesi öncesi, düzensiz mülteci göçü başta olmak üzere Suriye'deki gelişmeler, Türkiye'nin Avrupa Birliğine tam üyelik müzakere süreci ve bölgesel konular detaylı şekilde ele alındı.

Görüşmeden önce Reuters haber ajansına konuşan Başbakan Davutoğlu, bugünkü zirve için 'dönüm noktası' olmasını ümit ettiğini söyledi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×