Berlin Film Festivali'nde Rusya protesto edildi

66. Berlin Film Festivali'nde Rusya tarafından tutuklanan Ukraynalı yönetmen Sentsov’un serbest bırakılması için, Alman oyuncuların da desteklediği protesto gösterisi yapıldı.

Berlin Film Festivali'nde Rusya protesto edildi
15 Şubat 2016 Pazartesi 01:14

Almanya’nın başkenti Berlin’de, Rusya askeri mahkemesi tarafından geçen yıl 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov’un serbest bırakılması için protesto gösterisi düzenlendi.

66. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde Uluslararası Af Örgütünün, Avrupa Film Akademisi ve Almanya Film Akademisi ile birlikte CineStar sinemasında düzenlediği gösteriye, Alman oyuncular Meret Becker ve Katja Rieman da katıldı.

Ukrayna'daki Rusya taraftarı ayrılıkçılar ile Ukrayna ordusu arasındaki savaşı anlatan Mantas Kvedaravicius’un "Mariupolis" filminin gösteriminden önce düzenlenen gösteride protestocular üzerinde "Oleg Sentsov için özgürlük" yazan pankartlar taşıdı.

Merk, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Sentsov’un askeri mahkemede yargılandığına işaret ederek, Ukraynalı yönetmenin serbest bırakılmasını istedi.

Sentsov’un şu an mahkumlar kampında bulunduğunu ve zorla çalıştırıldığını belirten Merk, Ukraynalı yönetmenin bu şekilde gündeme taşınması gerektiğini kaydetti.

Kırım’da düzenlenen gösterilere katıldığı sırada Rus gizli servisi tarafından tutuklanan Sentsov hakkında terör faaliyetlerine katıldığı gerekçesiyle dava açılmış, 25 Ağustos 2015’te de Rus askeri mahkemesi tarafından 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×