AB sınırına yeni polis takviyesi

Asya'dan gelen göçü önlemeye çalışan Avrupa Birliği, sınıra yeni polis takviyesi kararını AP'de onayladı

AB sınırına yeni polis takviyesi
06 Temmuz 2016 Çarşamba 21:50

Avrupa Birliği, Asya'dan gelen mültecilerin önünü kesmek için yeni önlemler almaya devam ediyor. Son olarak, Avrupa Parlamentosu, Birlik'in sınır güvenliğini sağlamak üzere bin 500 yeni sınır muhafızı istihdam etme kararı aldı. Varşova merkezli Frontex birliğine takviye güç olacak birliğin Eylül'de hazırlık görevlerine başlayıp Kasım itibarıyla tamamen faal olması hedefleniyor.

AB üyesi ülkelerin temscileri, Yunanistan ve İtalya gibi yoğun göç alan ve sınırlarının güvenliğini sağlamakta zorlanan Birlik üyelerine destek olmak amacıyla 483 evet oyuna karşı 181 hayır oyu ile yeni muhafız birliğini onayladı.

Fransa'nın Strasbourg kentinde toplanan parlamento üyeleri, savaştan kaçarak Avrupa ülkelerine sığınan mültecilerin sayısı nedeniyle vizesiz seyahat bölgesi Shengen'in varlığının tehdit altında olduğunu ve ülkelerin yeniden sınır kontrollerine başladığını işaret etti.

Avrupa Parlamentosu, üye ülkelerin kendi sınır güvenliklerini sağlamaya devam edeceklerini ancak gerek gördükleri takdirde bu bin 500 kişilik birlikten acil yardım talep edebileceklerini söyledi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) verilerine göre, 2015'te savaş, baskı, şiddet ve güvenlik nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısı 65 milyonu aştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×