AB'den 'Türkiye'yi yalnız bıraktık, yolunu ayırabilir' itirafı

Türkiye ziyaretinden sonra sonuşan AB Konseyi Sekreteri Jagland, Türkiye'nin darbe sürecinde yalnız bırakıldığını, bu nedenle yolların ayrılabileceğini söyledi

AB'den 'Türkiye'yi yalnız bıraktık, yolunu ayırabilir' itirafı
13 Ağustos 2016 Cumartesi 18:25

Avrupa Birliği liderlerini 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’ye yeterli desteği vermemekle eleştiren Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjörn Jagland ‘‘Türkiye yollarını ayırma kararı verebilir’’ uyarısında bulundu.

Norveç'te NRK kanalına konuşan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjörn Jagland, Türkiye’de muhalefetin de darbe girişiminin ardından yeterli desteği görmemekten endişe duyduğunu belirterek ‘‘Charlie Hebdo ve Avrupa’daki diğer saldırılardan sonra, bunların hepimize karşı yapılmış saldırılar olduğunu söyledik. Ancak Türkiye’de 250 insan ölmesine rağmen Türkler, hiç kimsenin yanlarında olmadığı duygusundalar. Ülkedeki muhalefet Türkiye’ye gösterilen yetersiz desteğin Avrupa’yı, Türkiye’deki gelişmelerde sadece seyirci konumuna getirmesinden endişeli’’ diye konuştu.

Beraberindeki heyet ile birlikte 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’yi ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefet liderleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile görüşen Jagland "Ziyaretim sırasında Türkiye’deki insan hakları konusundaki endişelerimi açık şekilde belirttim. Ancak siz darbe girişimini kınamıyorsanız bunda bir inandırıcılık olmaz. Muhalefet darbe girişiminden sonra Avrupa’nın gelecekteki gelişmeler üzerinde etkisinin azalacağını söylüyor. Bu benim de korktuğum bir durum" dedi.

Jagland "Şu an yapılması gereken en önemli şey Türkiye ile hem hükümet, hem muhalefet hem de halen aktif olan insan hakları kuruluşları ile açık bir diyalog yürütmektir" ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×