AB, Çin'in şirket alımlarından rahatsız

AB üyesi ülkeler, Çin'in son dönemlerde artan şirket alımlarından rahatsız olduklarını açıkça belli etmeye başladı

AB, Çin'in şirket alımlarından rahatsız
16 Şubat 2017 Perşembe 09:50

Sonhaberler | Haber Merkezi

Almanya, Fransa ve İtalya'nın ekonomiden sorumlu bakanları, ülkelerinin stratejik açıdan önem arz eden şirketlerinin yabancı yatırımcılara satılmasına karşı korunma önlemleri öneriyorlar.

17 Şubat 2017 tarihli Süddeutsche Zeitung'a göre, üç bakanın AB Ticaret Komiseri Cecilia Malmström'e gönderdiği mektupta "son yıllarda stratejik önemi yüksek Avrupa firmalarının AB dışı ülke yatırımcılarına satıldığı" açıklanıyor. Alman Bakan Brigitte Zypries ve Paris ve Romalı meslektaşları Michel Sapin ve Carlo Calenda bu alanda "karşılıklılık ilkesi"nin geçerli olması gerektiğini savunuyorlar.

Söz konusu mektupta "Çin" ile ilgili tek sözcük geçmemesine karşın, AB'li bakanların büyük ölçüde bu ülkeyi kastettikleri tahmin edilebilir. Çinli yatırımcıların, geçen yıllar boyunca, bu alanda çok aktif oldukları biliniyor. Bazı alımların, özellikle de Alman sanayi robotu imalatçısı Kuka'nın Çinli yatırımcılarca devralınmış olmasının Almanya'da yarattığı yankılar anımsanıyor. Alman yetkililer, gerçi "Almanya'nın açık piyasa ekonomisi" ile yönlendiğinin altını çiziyorlar; ama anahtar niteliğindeki teknoloji üreten sanayi sektörlerinin korunması gerektiğini de düşünüyorlar.

Bu gelişmeler ışığında, Çin'in geçen yıl zirve yapmış olan Avrupa'dan şirket alımlarının, esasen Çinli yetkililerin de bildikleri üzere, 2017'de biraz yavaşlaması beklenebilir.   


Etiketler; #çin #ab

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×